چند سؤال ساده از کسانی که پیروزی گفتمانی جبهه پایداری عصبانی‌شان کرده است

چند سؤال ساده از کسانی که پیروزی گفتمانی جبهه پایداری عصبانی‌شان کرده است

روز پنج‌شنبه، هنوز ساعتی از مطلب عذرخواهی‏گونه الیاس نادران در قبال یادداشت بد اخلاقانه‌اش علیه جبهه پایداری نگذشته بود که سایت دیگری از حامیان جبهه متحد که منتسب به طیف آقای قالیباف است، دست به کار شد تا جبهه پایداری را "مارگیر"، "بولتن‏نویس"، "اخباری‏مسلک"، "منحرف"، "مرتجع"، "سطحی‏نگر"، "کاسب‌کار"، "بانی سیاست‏ورزی مبتذل"، "خودپیروزبین"، "تئوریزه‏گر مبانی شانتاژ" و... لقب دهد و حامیانش را با اعضای سازمان مجاهدین خلق و مسعود رجوی مقایسه کند! همان حامیانی که با "هزینه هنگفت میلیاردی" جزوه‏های‌شان را "میلیونی" توزیع کرده بودند!

به گزارش رجانیوز، این حجم از توهین‌ها در حالی است که اعضای جبهه پایداری و حامیانش به تخریب‏ها و توهین‏ها عادت کرده‏اند و آیت الله مصباح به یکی از اعضای جبهه پایداری قریب به این مضمون فرموده بودند که "شما هم جهاد اصغر کردید و هم جهاد اکبر. جهاد اکبر شما به واسطه این بود که به تخریب‏ها و هجمه‏ها اعتنا نکردید."

اما این تخریب‌ها در قبال جبهه پایداری آن‌هم از سوی جریان‌های نه چندان خوش‌نام نه تنها به ضرر این جبهه تمام نشد، بلکه افکار عمومی را در مورد ماهیت، اعضا، گفتمان و منطق جبهه پایداری و موافقان و مخالفانش حساس کرد، به‌طوری که به‌عنوان ک نمونه عینی، حجت الاسلام و المسلمین دکتر آقاتهرانی به‌رغم اتهام‌زنی‌ها و تخریب‌های شخصی علیه او، در حالی‌که نامش نیز فقط در لیست جبهه پایداری قرار داشت، تعداد رأی‌هایش در مقایسه با مجلس هشتم، بیش از 100 هزار رأی (حدود 18 درصد) افزایش یافت.

از سوی دیگر، دور اول انتخابات نیز در شرایطی گذشت که برخی از چهره‏های محبوب جبهه پایداری حتی کاندیدا نشدند، اما اکنون در تهران، جبهه پایداری که برخی مدعی بودند که وزنی ندارد و جز چند نفری از لیستش وارد مجلس نمی‏شود، برای دور دوم لیست 25 نفره دارد. (از لیست جبهه متحد در تهران، 23 نفر به دور دوم راه یافتند)

اما این موفقیت سیاسی در حالی برای جبهه پایداری رقم خورد که این جبهه از ابتدا تأکید کرده بود که برای آن، پیروزی گفتمان اهمیت و اولویت دارد نه پیروزی افراد و توصیه بزرگان جبهه پایداری نیز به این مسئله بود که "از غیرمشهورها ولو آنکه می‏دانید ممکن است رأی هم نیاورند برای مطرح شدن گفتمان حمایت کنید" که در نتیجه‌ی این رویکرد، در تهران رقابت نزدیکان آقای قالیباف با چهره‏های غیرمشهور و جوان انتهای لیست جبهه پایداری شکل گرفت و نتیجه انتخابات نشان داد چه کسانی با تبلیغات دست و پا شکسته‏شان توانستند مورد اعتماد مردم قرار بگیرند و چه کسانی با وجود تبلیغات میلیاردی بر سر کاهش میزان محبوبیت با هم به رقابت پرداختند.

در عین حال، اعضای جبهه پایداری تأکید دارند که که تعریف محدود مادی از پیروزی ندارد، نه عصبانی می‏شود نه نیازی دارد که هر روز صبح تا شب پیروزی خود را تیتر یک کند و برایش دلیل بتراشد و پیروز انتخابات، رهبر حکیم انقلاب و ملت بزرگ ایران بود و در عین حال این انتخابات بار دیگر ثابت کرد که پایداری جواب می‏دهد.

اما چند سؤال دوستانه و بدون عصبانیت!

1- تمام تلاش برخی افراد این بود که با خبر دادن از هزینه‏های میلیاردی جریان انحرافی، از آنها و اهالی فتنه لولو بسازند و جبهه پایداری را به تنازل و تسامح، ذبح گفتمان، اغماض از برخی مردودین و ساکتین فتنه و خودداری از طرح غلیظ گفتمان انقلاب وادار کنند. پرسش این است که این کاندیداهای جریان انحرافی و فتنه که خیلی هم خطرناک بودند، الان دقیقا کجا هستند و چند درصد مجلس را گرفته‏اند؟ حتی خاتمی هم پای صندوق‏ها آمد. خطر جریان فتنه و سازمان رأی آن در تهران چه شد؟

2- استدلال دوستان این بود که "آقای قالیباف از محبوبیت و وزن سیاسی بالایی برخوردار است، تشکیلات و امکانات قابل ملاحظه‌ای دارد که اگر از او استفاده نشود، ممکن است مانند انتخابات مجلس هشتم، یک جریان موازی شبیه "ائتلاف اصول‌گرایان" شکل بگیرد. در مقابل، در صورت به‌کار گرفتن آقای قالیباف در فرآیند موسوم به 8+7، ظرفیت‌ها، امکانات و محبوبیت وی در تهران می‌تواند به کمک لیست اصول‌گرایان بیاید."

همان زمان این سؤال به‌طور جدی مطرح شد که امکانات و ظرفیتی که قرار است قالیباف پای کار بیاورد، از کجا و چه منبعی است که پاسخ مشخصی به این سؤال داده نشد، اما اکنون پرسش این است که سهمیه‌های شهردار تهران در لیست جبهه متحد، جزو نفرات چندم هستند و چه تعداد رأی کسب کرده‌اند؟

3- تلاش دوستان در برگزاری انتخاباتی کاملاً اخلاقی! با اتهام زدن‏هایی که حتی حجت الاسلام و السملیمن آقاتهرانی را هم بی‏نصیب نمی‏گذاشت کاملا مشهود بود. با توجه به اینکه آیت الله مصباح تصریح کردند جبهه پایداری را نزدیک‏ترین افراد به خود می‏دانند و نسبت به لیست آنها هم انتقادی نداشته‏اند و فراتر از این، خود ایشان هم موقع رأی دادن به تهران آمدند و به لیست این جبهه رأی دادند، خوب است دوستان که این چنین شبانه‏روز خود را خالصانه وقف تخریب جبهه پایداری کرده‏اند، نسبت‌شان را با آیت الله مصباح کمی شفاف‏تر کنند.

جهت یادآوری؛‌ رهبر معظم انقلاب در نمازجمعه بهمن ماه سال جاری صراحتاً تأکید فرمودند که مردم در گزینش‌های انتخاباتی چنانچه شناخت ندارند، از افراد بصیر و متدین استفاده کنند. ایشان سال گذشته در منزل آیت‌الله مصباح، با یادآوری سابقه شناخت نسبت به این عالم فرزانه، تأکید کرده بودند که علم، بصیرت به معنای حقیقی کلمه و صفا در ایشان جمع است. رهبر حکیم انقلاب همچنین 12 سال پیش نیز تعبیر بی‌نظیری را در مورد آیت‌الله مصباح به‌کار بردند و از ایشان به‌عنوان فردی که خلأ علامه طباطبایی و شهید مطهری را در زمان ما پر می‌کند، یاد کردند.

4- یکی از سایت‌های فعال در تخریب جبهه پایداری، چندی پیش نوشت: «تعدد لیست‌های اصول‌گرایان بر افکار عمومی مردم نیز تاثیر منفی دارد. همان‌گونه که بسیاری از سیاسیون مطرح کرده‌اند این رویه باعث می‌شود که مردم نظر مناسب و خوبی نسبت به این تشتت‌ها نداشته و همین امر می‌تواند تاثیری منفی بر مشارکت مردم داشته باشد.»

آیا بخشی از افزایش مشارکت در این انتخابات، ناشی از حضور فعال جبهه پایداری نبود؟ حضور فعال این جبهه و مطرح کردن شعارهای انقلاب در تهران و شهرستان‌ها، تبلیغات میدانی جوانان حامی این جبهه، حضور چهره‌های خوش‌نام حوزوی و دانشگاهی دارای سوابق برجسته که حامل پیام برنامه داشتن برای حل مشکلات مردم بود، اغماض نکردن از فتنه و ساکتین آن که مطالبه جدی مردم 9 دی آفرین بود و... آیا تأثیر کمی در افزایش مشارکت داشت؟

همین چند سؤال فعلا کفایت می‏کند.

نکته پایانی

یک جریان سیاسی و رسانه‌ای با مخفی شدن پشت نام اصول‌گرایی خود را موظف به تخریب و تفرقه افکنی فرض کرده است. مجتبی رحماندوست از کاندیداهای خوش‌نام جبهه متحد اصول‌گرایان که نامش در لیست جبهه پایداری نیز نبود، به صراحت در گفت‌وگویی که روز گذشته خبرگزاری فارس از او منتشر کرد، به این مسئله اشاره کرد.

وی تصریح کرد: در بعضی از مراکز و رسانه‌ها سوالاتی که خبرنگاران می‌پرسیدند، طبق برنامه‌ای بود که مرا به بدگویی علیه یک جبهه اصول‌گرای دیگر سوق دهد در حالی که بنده از تخریب گروه‌های اصولگرا خودداری می‌کردم.

او ادامه داد: در یکی از مصاحبه‌هایی که یکی از رسانه‌ها با من انجام داد با ترفندهای ژورنالیستی، تیتری برای آن انتخاب شد که از آن تخریب برادران جبهه پایداری و نارضایتی من از حضور در آن جبهه تلقی می‌شد که البته این موضوع یک سوء‌تفاهم بود وگرنه من در طول ایام مجاز تبلیغات حاضر نشدم با هیچ کدام از کاندیداهای جبهه پایداری مناظره کنم چراکه اصلاً آنها را طرف مناظره و در جبهه مقابل نمی‌دانستم.

با این حال، به نظر می‌رسد جریانی که برای تخریب بهترین یاران انقلاب و رهبری و رو در رو قرار دادن آن‌ها برنامه‌ریزی می‌کند، از حداقل درایت و هوش سیاسی نیز برخوردار نیست، چراکه نتیجه معکوس به‌کارگیری این روش‌ها در طول سال‌های اخیر بارها آزمایش شده است.

این برخوردهای انحصارطلبانه و حذفی یادآور بیانیه یکی از ستادها در سال 84 خطاب به شورای نگهبان در اعتراض به تأیید صلاحیت احمدی‏نژاد است و به خوبی نشان می‏دهد که بر خلاف علاقه برخی از افراد و جریان‌ها، باز هم یک جریان ولایت‌مدار و انقلابی تحت عنوان جبهه پایداری به منطقه‏ی ممنوعه‌ای وارد شده است که باب میل جریان‌های حزب‌سالار و کانون‌های قدرت و ثروت نیست و دقیقاً به همین دلیل نیز جبهه پایداری باید در این منطقه ممنوعه تا آخر خط، پایدار بماند.

/ 0 نظر / 20 بازدید