شب کریسمس!(خود زنی از نوع مهران مدیری).......دفاع یا توطئه؟

شب کریسمس

برداشت  از وبلاگ: تعارف

شهریور ماه 1389 بود که سریال‌خانگی"قهوه تلخ" مهران مدیری با همان بازیگران همیشگی‌اش به بازار آمد. مثل همیشه، این فیلم نیز، به دلیل شمّ قوی او در ساخت فیلم طنز، در میان مردم جای خود را باز کرد و مخاطبان بسیاری پیدا نمود. فیلمی که در آن از هر وسیله‌ای، چه نوع لباس و چه طراحی دکور، استفاده گردید تا فیلمی نو و جذاب به مخاطب ارائه گردد.

مهران مدیری در ساخت فیلم‌های طنز شهرت خوبی پیدا کرده و تا کنون از موفق‌ترین کارگردانان در این عرصه شناخته می‌شود. و همچنین افرادی که با او کار می‌کنند نیز در میان مردم شناخته شده‌اند. وی‌، واقف بر این حقیقت، دست به کار تازه ای زد. فیلمی موسوم به شب کریسمس با همان ژانر و با استفاده از همان بازیگران همیشگی، اما در فضای مجازی و بدون مجوز، پخش گردید.

این فیلم ظاهرا با موضوع به سخره گرفتن شبکه‌های ماهواره‌ای معاند نظام به مخاطب عرضه شد که از قرار معلوم حمایت چندین سایت خبری حامی نظام را نیز به خود جلب نمود، با این عنوان که مهران مدیری فردی حامی و طرفدار نظام و منتقد شبکه‌های لس‌انجلسی، رسانه‌ فتنه‌گران سال‌88 است.

اما پرسش اینجاست که وی با چه هدفی دست به تولید چنین اثری ‌زده است، در حالی که به روشنی مشخص است سازند‌گان این فیلم با آگاهی از اینکه فیلم آنها مجوز پخش نخواهد گرفت دست به سرمایه‌گذاری و تولید زدند و معمولاً اثر که بدون مجوز و به صورت زیر زمینی توزیع می‌شود بصورت عادی بازگشت سرمایه نخواهد داشت.

نکته مهم دیگر پذیرش عواقب ناشی از ساخت چنین طنزی برای سازندگان آن است؛ چرا که اوج این تمسخر طنز آلود شبکه‌های لس‌انجلسی تا جایی است که برخی از این شبکه‌ها از شدت عصبانیت دست به توهین و تهدید جانی مهران‌مدیری زدند و طیف سبز نیز در عکس العمل ساخت این فیلم خواستار تحریم خرید فیلم قهوه تلخ و تکثیر گسترده غیر قانونی آن شده است. براستی مهران مدیری با چه هدف و برای کسب کدام منافع دست به تولید چنین اثری زده است. در جستجوی انگیزه ساخت این اثرچند احتمال را می‌توان مورد بررسی قرار داد.

احتمال اول، مهران مدیری و عوامل در تب عشق به آرمان‌های نظام می‌سوزند و در این راه حاضرند تمامی هزینه‌های مادی و تهدید‌های دشمنان نظام را به جان بخرند. که البته این احتمال با وجود سابقه شخصیتی که از مدیری و یارانش وجود دارد منتفی است.

احتمال دوم، محتوای سیاسی اثر برای سازند‌گان آن دارای اهمیت نبوده بلکه به جهت اینکه سوژه تمسخر شبکه‌های ماهواره‌ای از قابلیت زیادی برای طنزپردازی برخوردار است، این گروه هنرمند با هدف پرنمودن اوقات فراغت مردم و به نیت خیرخواهانه دست به ساخت آن زدند. این احتمال نیز با وجود تبعات قهری کار در زمان توزیع اثر عاقلانه به نظر نمی رسد.

احتمال سوم، اینکه شاید این طنز سفارشی بوده و منافع مادی آن ارزش پذیرش عوارض ناشی از ساخت آن را دارد که برنده نهایی نه گروه مدیری است و نه مردم.

و اما احتمال آخر که از همه سناریوها ممکن تر به نظر می رسد این است باز هم این اثر سفارشی است اما متفاوت از حالت قبل؛ خوب که مورد مداقه قرار می گیرد، مضمون حرف‌ها و قصه‌های این طنز، همه مسائل جنسی و غیر اخلاقی است و سازنده آن به بهانه تمسخر دشمنان نظام، بی‌پروا تمامی خط قرمزهای نظام و دین را درنوردیده و مسائلی که پیش از این کسی به این صراحت و جسارت در ساخته‌های خود به تصویر نکشیده بود آزادانه بیان می‌دارد و این فتح بابی است برای تولید آزادانه و رسمی این گونه آثار.

اما چه بی باک! مهران مدیری دور از چشم‌ها و ذهن ها به خال زد و خواسته و با ناخواسته در قالب دفاع از نظام، مسیر تولید آثار غیر اخلاقی را بصورت رسمی و بدون پیگیری گشود. در عین حال نیز از سوی برخی از رسانه های مرجع رجوع در نظام اسلامی مورد حمایت و تشویق قرار گرفت. چرا که هدف پنهان خود را پشت پرده و در لفافه هدفی مبارک دنبال می‌کند؛ هدفی که در افواه عمومی "تمسخر شبکه‌های بیگانه در حمایت از دولت و نظام"! یاد می شود. و چه ساده می‌انگارند افرادی که ظاهر را دیده و پی به باطن نمی‌برند و در پازل تهاجم فرهنگی نقشی موثر ایفا می کنند.

پس می توان قبحی را شکست و برخی افراد غافلانه و در حال تمجید از آن عبور کنند ؟ و چطور می شود این افراد آزادانه در تلویزیون جمهوری اسلامی ظاهر شوند بی آنکه پاسخگوی الگوسازی های منفی گذشته خود باشند؟

............................................................................................

/ 9 نظر / 17 بازدید
ميثم

سلام خيلي ممنون خواهرم جملات شما به ما اميد مي‌دهد. مستدام باشيد و موفق. ميثم

فراز

به نظر من اينكه ما بيايم بگيم اين فيلم فقط در قالب دفاع از نظام بوده اشتباهه، البته كاري ندارم هدف مديري چي بوده منظورم اينه كه جداي از هدف مديري كه اتفاقا آدم زيرك و سياستمداريه، نگاه ما به اين فيلم نبايد اين باشه كه فقط در قالب دفاع از نظامه اين فيلم گذشته از سياسي بودن بيشتر فرهنگيه و حالابه تعبيري شايد ضد فرهنگي كه اون هم چاره اي نيست وقتي ميخواد بدي اون شبكه ها رو نشون بده كه نمي تونه واقعيتها رو بپوشونه اينها واقعيت شبكه هاي لس آنجلسيه به نظر من فيلم خوبيه و خونواده هايي كه ميگن ماهواره مي خريم و شبكه هاي بدش رو قفل مي كنيم براشون خيلي چيزها روشن مي شه ولي هدف مديري رو خدا مي دونه

hamid reza sadri

ey val baba movafegham

سید

من نمیدونم چرا ما ایرانیا فقط دوست داریم تحلیل کنیم . 1 این فیلم 4 سال پیش ساخت شده و قرار بوده که در شبکه خانگی ژخش بشه و به اونجایی که مجوز ارشاد بخواد نرسیده . 2 آقای مدیری همین الان ژیگیر هستند که چه کسی این فیلم رو منتشر کرده 3 میدونم که شما ماهواره نداری تمامی قسمتهای این فیلم مسخره کردن ماهواره نیست واقیعت ماهواره هستش 20.30 که شما عاشقشی نشون داد . 4 ما نمیتونیم تا آخر وایسیم مبارزه نکینم بگیم خط قرمزها دریده میشه وقتی واقعیت این شبکه ها اینه ما بیام چیو نشون بدیم ! با همین فیلم طنز به قول شما مستحجن که همه دارن میبینن میگن که یه کم زشت بود ولی خیلی قشنگ بود نه اینکه طبیعی بشه براشون نه ملت ما باید بفهمه میفهمی ! با همین طنز شبکه های اونورو ریخت به هم . البته من تمام اینارو حسادت به شخص آقای مدیری میدئنم و امید وارم که ایشون باز هم هرچه زودتر به tv بر گردن

بایددیداین فیلم واقعاآنهائی راکه ازشبکه های ماهواره ای استفاده می کنندراآگاه کرده ودیگرسراغ این برنامه های مبتذل( که فیلم مدیری هم نوعی اشاعه ابتذال بود)،نمی روند!!!!

کفتار

خبزها (خرهای سبز) بی شمارند. مهران مدیری که تا حالا قهرمانتون بود چی شد یهو؟ پیشنهاد می شود هر 2 روز یکبار لیست خائنین و خادمین ملت رو آپدیت بفرمایید، جنبش خبز عزیز.

کس کش مادر قهوه از کس عمت الکی نخور

خوب اگه امریکا بخواد که ایران و با اون ننه کون گشادت که زایدت میکنه یه توفم توش

mostafa

salammmmmm faghat bache haye AMOL ro eshgh ast