انتخابات مجلس

راهیابی تنها 31 نفر از 79 نماینده امضا کننده طرح سوال از رییس‌جمهور تاکنون به مجلس نهم / ریزش 75% از نمایندگان مجلس هشتم و ورود حداکثر 75 نفر از 290 نماینده به مجلس آینده | چاپ |  نامه الکترونیک

 


 

از 17 نماینده فعلی اصلاح‌طلب مجلس؛ تنها 2 نماینده منتخب مردم و 2 نماینده به مرحله دوم راه یافتند


 

 

 

زمزمه‌های سوال از رییس‌جمهور از حدود اوایل تابستان سال جاری در فضای پارلمانی و رسانه‌ای کشور به گوش رسید؛ چنانکه حجت‌الاسلام حسن سبحانی‌نیا ـ عضو وقت هیئت‌رییسه مجلس هشتم ـ روز هفتم تیرماه از ارائه سوال جمعی از نمایندگان از رییس‌جمهور به محمدرضا باهنر ـ نایب رییس مجلس ـ خبر داد.


 

به گزارش ایسنا، پس از مطرح شدن این موضوع و به دنبال کش و قوس‌های فراوان، روز هشتم آبان‌ماه 90 علی مطهری ـ نماینده مردم تهران در مجلس ـ که از طلایه‌داران سوال از محمود احمدی‌نژاد بود، در جمع خبرنگاران حضور یافت و اعلام کرد که تعداد امضاهای مورد نیاز برای فرا خواندن رییس‌جمهور به بهارستان و سوال از وی به حد نصاب رسیده است.


 

وی که در اعتراض به عدم طرح این موضوع در مجلس تا ارائه استعفا از سمت نمایندگی نیز پیش رفت، به خبرنگاران گفت که با توجه به ارجاع سوال از رییس‌جمهور به کمیسیون‌های تخصصی، نماینده رییس‌جمهور باید در کمیسیون و در حضور نماینده سوال‌کنندگان توضیحات خود را ارائه دهد و در صورتی که همچنان 72 نفر قانع نشوند، رییس‌جمهور باید ظرف یک ماه در صحن علنی مجلس به این سوالات پاسخ دهد.


 

پس از کاهش تعداد امضاها به 70 امضا، محمدحسین فرهنگی روز 11 آبان‌ماه خبر داد که طرح سوال از رییس‌جمهور منتفی است. این در حالی است که علی مطهری، در استعفانامه خود تاکید کرد: «خودداری هیات رییسه از به جریان انداختن طرح سوال از رییس‌جمهور ترس از بیان مطالبی شبیه آن چیزی است که در مناظرات انتخاباتی رخ داد و این عامل عزم راسخ هیات رییسه بر عدم به جریان افتادن این سوال بوده است و البته این دلیل، مسموع نیست. نمی‌توان گفت چون فردی تعدادی پرونده زیر بغل دارد و جسارت لازم را هم دارد، همه باید مطابق میل او رفتار کنیم تا دوره‌اش به سر رسد.»


 

سرانجام با رسیدن امضاها به 79 امضا، سوالات این تعداد از نمایندگان در 10 محور روز 18 بهمن‌ماه در صحن علنی مجلس توسط امیدوار رضایی قرائت شد.


 

در پی قرائت سوالات، ابتدا قرار شد که احمدی‌نژاد برای پاسخ به سوال نمایندگان، نیمه دوم اسفندماه در مجلس حضور یابد اما این امر به بعد از انتخابات موکول شد.


 

حال که انتخابات مجلس نهم روز 12 اسفندماه با شکوه هر چه بیشتر و با مشارکت بیش از 64 درصد واجدان شرایط در سراسر کشور برگزار شده است، جایگاه 79 نماینده امضاکننده سوال از رییس‌جمهور در انتخاب مردم قابل تحلیل و بررسی به نظر می‌رسد.


 

بر اساس این گزارش، از 79 نماینده مذکور، 27 نفر اساسا نامزد نشده یا پس از ثبت نام برای کاندیداتوری نهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی رد صلاحیت شدند که این افراد عبارتند از شکور اکبرنژاد نماینده اصلاح‌طلب تبریز، سید رضا اکرمی نماینده اصولگرای تهران، حسین امیری نماینده اصلاح‌طلب زرند، جمشید انصاری نماینده اصلاح‌طلب زنجان، علی‌اکبر اولیا نماینده اصلاح‌طلب یزد، سیروس برنا نماینده اصولگرای بروجن، محمدعلی پرتوی نماینده اصولگرای پیرانشهر، شاپور پولادی نماینده اصولگرای ایلام، نصرالله ترابی نماینده اصلاح‌طلب شهرکرد، سید شریف حسینی نماینده اصولگرای اهواز، سید احمدرضا دستغیب نماینده اصلاح‌طلب شیراز، غلامحسین مسعودی ریحان نماینده اصلاح‌طلب اهر، علی مطهری نماینده اصولگرای شبستر، سید فاضل موسوی نماینده اصلاح‌طلب خدابنده، محسن نریمان نماینده اصلاح‌طلب بابل، سعدالله نصیری قیداری نماینده اصلاح‌طلب زنجان، امین‌حسین رحیمی نماینده اصولگرای ملایر، مصطفی رضاحسینی نماینده اصولگرای شهربابک، محمدتقی رهبر نماینده اصولگرای اصفهان، سیروس سازدار نماینده اصلاح‌طلب مرند، محمدمهدی شهریاری نماینده اصلاح‌طلب بجنورد، امیر طاهرخانی نماینده اصلاح‌طلب تاکستان، پیمان فروزش نماینده اصلاح‌طلب زاهدان، عبدالجبار کرمی نماینده اصولگرای سنندج، محمدعلی کریمی نماینده اصولگرای کرمان، اقبال محمدی نماینده مستقل مریوان و جلال محمودزاده نماینده اصولگرای مهاباد.


 

از این 79 نفر، 30 نفر نیز از راهیابی به بهارستان نهم بازماندند که این افراد عبارتند از بهمن اخوان نماینده مستقل تفرش، علی اسلامی‌پناه نماینده اصولگرای جیرفت، غفار اسماعیلی نماینده اصولگرای هشترود، محمدتقی بختیاری نماینده اصولگرای بافت، علی بنایی نماینده اصولگرای قم، سلیمان جعفرزاده نماینده اصولگرای ماکو، عبدالعزیز جمشیدزهی نماینده اصولگرای سراوان، سیدعماد حسینی نماینده مستقل قروه، فخرالدین حیدری نماینده اصولگرای سقز، محمدرضا خباز نماینده اصلاح‌طلب کاشمر، محمدعلی دلاور نماینده اصولگرای درگز، محمدامین فرج‌زاده نماینده اصولگرای بندرعباس، محمدحسین مقیمی نماینده اصولگرای خمین، علی میرزایی نماینده اصولگرای فومن، مجید نصیرپور نماینده اصلاح‌طلب سراب، عباسعلی نورا نماینده اصولگرای زابل، سیدحسین هاشمی نماینده اصلاح‌طلب میانه، علی‌اصغر یوسف نژاد نماینده اصلاح‌طلب ساری، سید حسین دهدشتی نماینده اصولگرای آبادان، سید جواد زمانی نماینده اصولگرای کنگاور، محمد ضابطی نماینده اصولگرای نطنز و قمصر، سید مصطفی طباطبایی‌نژاد نماینده اصولگرای اردستان، قدرت‌الله علیخانی نماینده اصلاح‌طلب قزوین، صمد فدایی نماینده اصولگرای سنقر کلیایی، حشمت‌الله فلاحت‌پیشه نماینده اصولگرای اسلام‌آباد، عبدالله کعبی نماینده اصلاح‌طلب آبادان، نصرالله کمالیان نماینده اصولگرای فاروج و قوچان، مصطفی کواکبیان نماینده اصلاح‌طلب سمنان، احمدعلی کیخا نماینده اصولگرای زابل و انوشیروان محسنی بندپی نماینده اصلاح‌طلب نوشهر.


 

از تعداد 79 امضا کننده طرح سوال از رییس‌جمهور، تنها 31 نماینده مجلس هشتم برای راهیابی به نهمین مجلس شورای اسلامی رای آوردند که این افراد عبارتند از یونس اسدی نماینده اصولگرای مشکین‌دشت، عباس رجایی نماینده اصولگرای اراک، محمد سقایی نماینده اصولگرای نی‌ریز، سید محمدمهدی پورفاطمی نماینده اصلاح‌طلب دشتی و تنگستان، حسن تامینی نماینده اصولگرای رشت، کاظم جلالی نماینده اصولگرای شاهرود، نادر قاضی پور نماینده اصولگرای ارومیه، مهرداد لاهوتی نماینده مستقل لنگرود، محمدرضا محسنی ثانی نماینده اصولگرای سبزوار،مسعود پزشکیان نماینده اصلاح‌طلب تبریز ، عوض حیدرپور نماینده اصولگرای شهرضا، محمدجواد نظری‌مهر نماینده اصولگرای کردکوی و موسی‌الرضا ثروتی نماینده اصولگرای بجنورد.


 

10 نماینده مجلس هشتم نیز که جزو 79 امضاکننده سوال از رییس‌جمهور هستند، تا این لحظه در برزخ ماندن و رفتن از بهارستان به سر می‌برند و هنوز نتایج قطعی در مورد آنان مشخص نشده است که این افراد عبارتند از علیرضا محجوب نماینده اصلاح‌طلب تهران، ، سیدعلی حسینی نماینده اصولگرای نیشابور، ، نورالله حیدری دست‌نایی نماینده اصولگرای اردل، محمدرضا شعبانی نماینده اصولگرای کرمانشاه، علی عباسپور تهرانی‌فرد نماینده اصولگرای تهران، حمیدرضا کاتوزیان نماینده اصولگرای تهران، غلامرضا مصباحی‌مقدم نماینده اصولگرای تهران، علی مطهری نماینده اصولگرای تهران و داریوش قنبری نماینده اصلاح‌طلب ایلام.


 

این آخرین وضعیت نمایندگانی بود که صرف نظر از نیات سیاسی یا قانونی‌شان خواهان حضور رییس‌جمهور کشورمان در خانه ملت بودند. حال باید منتظر بود و دید که سرنوشت سوال از احمدی‌نژاد چه خواهد شد و چه تعداد از این نمایندگان با حضور در مجلس نهم، چه رویکردی برای همکاری با دولت دهم خواهند داشت.

 

 


 

 

 

از 17 نماینده فعلی اصلاح‌طلب مجلس؛ تنها 2 نماینده منتخب مردم و 2 نماینده به مرحله دوم راه یافتند


 

از حدود 17 نماینده عضو فراکسیون خط امام منتسب به جریان اصلاح‌طلب در مجلس هشتم، دو نماینده فعلی به عنوان منتخب مردم معرفی شدند و دو نماینده دیگر به مرحله دوم انتخابات راه یافتند.


 

مطابق با آمارهای رسمی و غیررسمی منتشر شده از نتایج انتخابات، از حدود 17 نماینده اصلاح‌طلب مجلس هشتم که به عنوان کاندیدا در انتخابات شرکت کردند، تنها چهار نماینده توانستند رای لازم برای ورود به مجلس را کسب کنند.


 

از این تعداد مسعود پزشکیان منتخب تبریز، آذرشهر و اسکو و حسین امیری‌خامکانی منتخب زرند و کوهبنان به صورت مستقیم وارد مجلس نهم خواهند شد و جهانبخش امینی منتخب مردم کرمانشاه و داریوش قنبری منتخب مردم ایلام در دور دوم انتخابات برای ورود به مجلس با دیگر کاندیداهای حوزه‌های انتخابیه خود رقابت می‌کنند.


 

لازم به ذکر است که حدود 15 نماینده عضو فراکسیون خط امام در مجلس هشتم، به دلیل انصراف و یا احراز صلاحیت‌شان در عرصه انتخابات شرکت نکرده بودند.

 

 


 

 

قطعیت ورود ‌۵ عضو هیات رییسه به بهارستان نهم


‌٣ عضو این هیات از ورود به مجلس نهم بازماندند


 

 

از مجموع 12 عضو هیات رییسه مجلس هشتم، 9 عضو به عنوان منتخبان مردم وارد بهارستان نهم خواهند شد.


 

علی لاریجانی، رییس قوه مقننه با بالاترین رای در حوزه انتخابیه قم وارد مجلس نهم شد.


 

از دیگر اعضای هیات رییسه، حجت‌الاسلام حسین سبحانی‌نیا منتخب مردم نیشابور، محمدحسین فرهنگی منتخب مردم تبریز، محمد دهقان منتخب مردم طرقبه و چناران و محمد آشوری منتخب مردم بندرعباس پیروز نهمین دوره انتخابات مجلس شدند.


 

همچنین با موکول شدن رقابت به دور دوم در حوزه‌ انتخابیه لنجان، وضعیت انتخاب محسن کوهکن از دیگر اعضای هیات رییسه مشخص نیست.


 

بر اساس این گزارش جهانبخش محبی‌نیا نماینده میاندوآب و شاهین دژ، جاسم ساعدی نماینده شوش و احمد ناطق‌نوری نماینده نور و محمودآباد از جمله اعضای فعلی هیات رییسه مجلس هشتم هستند که از ورود به مجلس نهم بازمانده‌اند.


 

از دیگر اعضای هیات رییسه مجلس یعنی محمدرضا باهنر و امیدوار رضایی که از حوزه انتخابیه تهران نامزد نمایندگی شده‌اند، خبر رسمی‌ای در اختیار نیست ولی طبق اخبار غیررسمی از اعلام نتایج در تهران، باهنر در بین 30 نفر منتخب تهران قرار دارد و هنوز نامی از امیدوار رضایی درمیان نیست.


 

این درحالیست که سیدشهاب‌الدین صدر نایب رییس دوم مجلس و نماینده کنونی تهران نیز پیش از شروع رقابت از سوی شورای نگهبان ردصلاحیت شد و از شرکت در عرصه انتخاباتی باز ماند.

 

 


 

ورود حداکثر 75 نفر از 290 نماینده مجلس هشتم به مجلس آینده و ریزش 75% از نمایندگان


 

با فرض راهیابی 25 نفر از نمایندگان کنونی تهران به مجلس نهم، حداکثر 75 نفر از 290 نماینده مجلس هشتم به مجلس آینده وارد می شوند و این به معنی ریزش سه چهارم یا 75% از نمایندگان مجلس هشتم و موفقیت دوباره تنها 25% از آنان است.

 


 

** اسامی نمایندگان کنونی بازمانده از راهیابی به مجلس نهم


 

1- مصطفی مطورزاده - خرمشهر

2- حجت‌الاسلام علی بنایی - قم

3- مصطفی کواکبیان - سمنان

4- حجت‌الاسلام علیخانی - قزوین

5- محمدرضا خباز - کاشمر و بردسکن

6- جواد صبور آقجه‌کندی - اردبیل، نمین و نیر

7- قاسم محمدی -اردبیل، نمین و نیر

8- سید فتح‌الله حسینی - پاوه و اورامانات

9- بهمن محمدی - فریدن، فریدونشهر و چادگان

10- احمد ناطق نوری - نور و محمودآباد

11- بهمن مرادنیا - بیجار و حسن‌آباد یاسوکند

12- سید محمدجواد ابطحی - خمینی شهر

13- حجت‌الاسلام حسن نوروزی - رباط کریم

14- غلامحسین مسعودی ریحان - اهر و هریس

15- امیر طاهرخانی - تاکستان

16- خلیل حیات مقدم - بند ماهشهر، امیدیه و هندیجا

17- حجت‌الاسلام سید سلمان ذاکر - ارومیه

18- علی زنجانی حسنلویی - نقده و اشنویه

19- جهانبخش محبی‌نیا - میاندوآب، تکاب و شاهین‌دژ

20- محمد مهدی مفتح - رزن

21- محمد علی پرتوی - سردشت و پیرانشهر

22- اقبال محمدی - مریوان و سروآباد

23- فریدون حسنوند - اندیمشک

24- فخرالدین حیدری - سقز و بانه

25- سید عماد حسینی - قروه و دهگلان

26- سید مصطفی ذوالقدر - بندرعباس

27- محمدامین فرج‌زاده - بندرعباس

28- محمدرضا صابری - نهبندان و سربیشه

29- محمد کریم عابدی - فردوس، طبس، بشرویه و سرایان

30- غلامعلی میگلی‌نژاد - بوشهر

31- علی مطهری - شبستر

32- محمدقیوم دهقانی - ایرانشهر، سرباز، بنت و لاشار

33- ضیاالله

/ 0 نظر / 16 بازدید